Resultat skolkvalet 2023

Gränsen för kvalificering var 17 poäng. Deltagare som fick minst 10 poäng tilldelas ett hedersomnämnande. Detta motsvarar att hamna bland de 61 högst placerade i skolkvalet, vilket är mindre än en sjättedel av de deltagande (396 elever). Uppgifterna finns här.

Resultatlista

OBS! Om du inte vill ha med ditt namn i listan, så säg till oss på [email protected]
SkolaÅkMORÖTTERKRYPTOORIENTERINGDRAGKAMPSISTASUMMA
Theodor BeskowABB gymnasiet Västerås25555525
Jonathan HallströmDanderyds Gymnasium, Danderyd35555525
Leo NorrthonDanderyds Gymnasium, Danderyd25555525
Jiachen MiKatedralskolan, Lund15555424
Adam AmanbaevDanderyds Gymnasium, Danderyd35555424
Lovisa DidingNTI Johanneberg Göteborg35555424
Alexander TranKatedralskolan, Lund15452521
Natanael LundbergGrillska Gymnasiet, Uppsala35455221
Erik Lidman HillbomViktor Rydberg gymnasium, Djursholm35554120
Harry ZhangKungsholmens Gymnasium, Stockholm35435219
Ludwig GranstedtNTI Johanneberg Göteborg35455019
Noa TorstensvikPeder Skrivares skola, Varberg15540418
Aron StålmarckNorra Real, Stockholm35350417
Raunak RedkarKungsholmens Gymnasium, Stockholm35251417
Dag SochmanNacka Gymnasium15352217
Lucas DrufvaNTI Johanneberg Göteborg35450317
Daniel BjörklundVärmdö gymnasium Stockholm35450317
FINALGRÄNS
Robert FromholzMälardalens Tekniska Gymnasium AB Södertälje25540216
Hugo LindströmNTI Gymnasiet Uppsala35440316
Tine DahlbergNorra Real, Stockholm25512215
Axel AltenstedtHulebäcksgymnasiet, Mölnlycke3541515
Bruno Harju JeantyKungsholmens Gymnasium, Stockholm15442015
David BergströmFranklins gymnasium, Mölndal15442015
Felix AnderssonFranklins gymnasium, Mölndal35550015
Gabriel AnderssonDanderyds Gymnasium, Danderyd35514015
Tomas LyckåDonnergymnasiet Göteborg35510415
Ellinor ÅhlanderNTI Gymnasiet Uppsala25550015
Hugo MarkstadGymnasieskolan Spyken Lund25451015
Eliyah SundströmHöga Kusten Teoretiska Gymnasium, Örnsköldsvik15550015
Isak BlomS:t Petri Skola, Malmö2545014
markus farnebäckBerzeliusskolan, Linköping2351514
Axel ÅslinHvitfeldtska gymnasiet, Göteborg354514
Hanna Stagen EnwallDanderyds Gymnasium, Danderyd35512114
Karl söderlundNorra Real, Stockholm245413
Emil SandbergNorra Real, Stockholm254413
Vilgot OttestigNacka Gymnasium3535013
Arvid RämsbergBerzeliusskolan, Linköping3551213
Bella IsakssonCurt Nicolin Gymnasiet25511113
Simon FikseNTI Gymnasiet Uppsala22450213
Sofie FuKungsholmens Gymnasium, Stockholm15511012
Henrik HellströmÖrnsköldsviks Gymnasium Parkskolan352512
ViggoEbersteinska gymnasiet3541111
Ingrid BjerreS:t Petri Skola, Malmö35212111
Imran DolovicRudbeck, Sollentuna25402011
Johannes KalatRosendalsgymnasiet Uppsala32540011
Oscar ErikssonJGY Östersund 35042 11
Simon EnströmÖrnsköldsviks Gymnasium Parkskolan355111
Jacob Brzezinski ÄdelrothDanderyds Gymnasium, Danderyd15211211
Oliver Tervahauta AkatugbaNTI Gymnasiet Uppsala35410111
NoraEbersteinska gymnasiet35510
Ida GrimhedenNorra Real, Stockholm255010
Christopher JernbergABB gymnasiet Västerås254110
Rasmus Colliander LjungNacka Strands Gymnasium255010
Tor AronssonTibble Gymnasium Campus Täby35005010
David NilssonNacka Gymnasium2532010
Ermia BehzadifarBerzeliusskolan, Linköping254110
Albin ErikssonBerzeliusskolan, Linköping35111210
Elias JägerskoghDanderyds Gymnasium, Danderyd154110
Alfred Gustavsson SvedenbjörkLuleå Gymnasieskola3540110
Johansson YannickSven Eriksonsgymnasiet, Borås45005010