Resultat skolkvalet 2022

Nedan visas de 75 högst placerade i skolkvalet, vilket motsvarar mindre än en fjärdedel av de deltagande (401 elever). Gränsen för kvalificering var 19 poäng. Uppgifterna finns här.

Resultatlista

OBS! Om du inte vill ha med ditt namn i listan, så säg till oss på [email protected]
SkolaÅkAFFISCHARABISKAGRÖNTMÅLARENVOKALERBERGSUMMA
Olle LapidusNTI Gymnasiet Johanneberg, Göteborg355555530
Adam AmanbaevDanderyds Gymnasium255555227
Elias LundellNorra Real, Stockholm155553124
Eliyah SundströmÖrnsköldsviks Gymnasium Parkskolan955553023
David BjörklundVärmdö gymnasium, Stockholm255453123
Oskar Freiland PaulssonPolhemskolan, Lund35555323
Martin LarssonBaldergymnasiet, Skellefteå255553023
Jonathan HallströmDanderyds Gymnasium255453022
Theodor BeskowABB-gymnasiet, Västerås155453022
Simon EricssonABB-gymnasiet, Västerås255253222
Fredrik AhlbergDanderyds Gymnasium355551021
Otto StrömbergTibble Gymnasium, Täby 35535321
Harry ZhangKungsholmens Gymnasium, Stockholm255551021
Alexander KonstantinovKungsholmens Gymnasium, Stockholm355533021
Jacob PaulKungsholmens Gymnasium, Stockholm15455120
Erik HedinKatedralskolan, Lund155513120
Nils OlssonHvitfeldtska gymnasiet, Göteborg35552320
Arvid EkbergDonnergymnasiet, Göteborg 25543320
Erik ÖsterlingStockholm Science & Innovation School, Kista355351019
Ivar AvelinRosendalsgymnasiet, Uppsala3553518
Tor AronssonTibble Gymnasium, Täby 2553518
Neo DahlforsNorra Real, Stockholm3553518
Natanael LundbergGrillska Gymnasiet, Uppsala2553518
Anton MagnussonÅva gymnasium, Täby35553018
Sebastian sandstigNTI Gymnasiet Johanneberg, Göteborg255331-17
Lovisa DidingNTI Gymnasiet Johanneberg, Göteborg255250-17
Axel WheelerNTI Gymnasiet Johanneberg, Göteborg2554-3-17
Joshua Jeffmar AndersssonNTI Gymnasiet Johanneberg, Göteborg354521-17
Sam AhlbomVärmdö gymnasium, Stockholm3555217
Simon FikseNTI Gymnasiet, Uppsala1552517
William KraftNorra Real, Stockholm35525017
Mohsen BeygiHvitfeldtska gymnasiet, Göteborg255151017
Emil FredrikssonDonnergymnasiet, Göteborg 2554317
Anton LindholmRosendalsgymnasiet, Uppsala35533016
Ellinor ÅhlanderNTI Gymnasiet, Uppsala15533016
Marta ReligaNorra Real, Stockholm255303016
Movitz WahlNorra Real, Stockholm1551516
Rohan Paul JamiesonHvitfeldtska gymnasiet, Göteborg355131116
Edvin BjerlingFyrisskolan, Uppsala 3545216
Andreas TörnkvistCurt Nicolin Gymnasiet, Finspång 3551516
Love SundinBerzeliusskolan, Linköping35551016
William SonnerklevABB-gymnasiet, Västerås355213016
David MörtbergRosendalsgymnasiet, Uppsala355515
RasmusNTI Gymnasiet Johanneberg, Göteborg35520315
Ella SandbergVoxnadalens gymnasium, Edsbyn255515
Elvin FridholmVärmdö gymnasium, Stockholm3555015
John EnbäckSoltorgsgymnasiet, Borlänge35115315
Emmie ZemackNorra Real, Stockholm355515
Karl SöderlundNorra Real, Stockholm1555015
Raunak RedkarKungsholmens Gymnasium, Stockholm554115
Michael Jiacheng YuKungsholmens Gymnasium, Stockholm2555015
Aron BjörkvaldKatedralskolan, Lund1552315
Elias RosbergJGY, Östersund355515
Alexander AnderssonBerzeliusskolan, Linköping2555015
Rasmus ArwidiÅva gymnasium, Täby355515
Rasmus RisbergABB-gymnasiet, Västerås355203015
Lucas HörnfeldtÖrnsköldsviks Gymnasium Parkskolan355414
Lucas DurvfaNTI Gymnasiet Johanneberg, Göteborg255103014
Axel AltenstedtHulebäcksgymnasiet, Mölnlycke2554014
Nithit "Pond" SathornkitHulebäcksgymnasiet, Mölnlycke255414
Ludvig LingHulebäcksgymnasiet, Mölnlycke255414
alexander timvikEbersteinska gymnasiet, Norrköping255414
viggo barthelssonEbersteinska gymnasiet, Norrköping255414
Erik Lidman HillbomViktor Rydberg gymnasium, Djursholm2552214
Daniel CarlstedtTibble Gymnasium, Täby 25540014
Andrea KilboSven Eriksonsgymnasiet, Borås3554014
Momo Brohult SundbäckSödra Latins gymnasium, stockholm3552214
Ida GrimhedenNorra Real, Stockholm1553114
Lukas EkNjudungsgymnasiet, Vetlanda355414
Jakob HenryssonNjudungsgymnasiet, Vetlanda355414
Mikael HäglundKungsholmens Gymnasium, Stockholm553114
Christoffer WärmlindLindholmens tekniska gymnasium, Göteborg255414
Albin ErikssonBerzeliusskolan, Linköping2554014
Aron HjonequistBaldergymnasiet, Skellefteå2551314
Niels HoubenABB-gymnasiet, Västerås255220014